Do odbioru mieszkania od dewelopera należy się przygotować. Zrób odbiór mieszkania przed pozwoleniem na użytkowanie. Dobrze jest mieć listę rzeczy, które sprawdzisz krok po kroku, na zasadzie wypunktowanej listy – "odbiór mieszkania lista kontrolna".

Powinny się na niej znaleźć elementy konstrukcyjne i instalacyjne budynku, takie jak: strop, sufit i ukosy, ściany i tynki, posadzki i stolarka okienna oraz wentylacja. Warto podczas odbioru mieszkania od dewelopera wynająć do tego specjalną ekipę. Będą oni wiedzieli, na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera. Pamiętaj też, że odbierając mieszkanie, dobrze będzie udokumentować odbiór. Możesz to zrobić nawet za pomocą kamerki w swoim telefonie. Filmuj po prostu wszystkie kroki, podczas sprawdzania odbieranego mieszkania.

Odbiór mieszkania od dewelopera, na co zwrócić uwagę?

Wentylacja podczas odbioru mieszkania musi już pracować. Ciepłe powietrze wyciągane z mieszkania zapewnia to, że ściany nie zawilgotnieją, a w niedalekiej przyszłości nie pojawi się nieprzyjemny zapach czy grzyb. Jeżeli chodzi o okna, najlepiej sprawdzić je kamerą termowizyjną. Dzięki niej zobaczysz nieszczelności. Będzie bardzo dobrze widać przebuchy w postaci czerwonych śladów. Czyli, powietrze wychodzące tam, gdzie wychodzić nie powinno. Zdjęcia ewentualnych przebuchów załącz do folderu z check listą, która ma posłużyć do odbioru mieszkania. Nie zatwierdzaj odbioru, jeżeli widzisz takie niedociągnięcia. Zrób sobie kopię tego dokumentu. Przy intensywnym deszczu mogą pojawić się nawet przecieki. Jednak zauważysz to dopiero po roku lub w okresie dwóch lat od odbioru mieszkania. Jeżeli deweloper zapewnia, że wszystko jest okej, możesz odnieść się do tej dokumentacji i pokazać zdjęcia nieszczelności. Będzie to wtedy usterka nie z Twojej winy, a z niedociągnięć dewelopera.

Odbiór mieszkania przed pozwoleniem na użytkowanie

Sprawdź grzejniki. Grzejniki w mieszkaniu do odbioru najpewniej będą zafoliowane i zabezpieczone. Rozetnij delikatnie folię. Oczywiście wszystko nagrywaj, tak by deweloper nie zarzucił Ci uszkodzenia kaloryfera podczas rozcinania foli. Często zdarzają się uszkodzenia fabryczne. Takie jak odpryski czy uszkodzone maskownice lub rdza pod spodem. Warto jest to sprawdzić. Jeżeli nie znajdziesz tego przy odbiorze mieszkania, w późniejszym czasie deweloper może nie uznać takich usterek. Jeżeli są jakieś ubytki w grzejniku, zareklamuj go u dewelopera od razu. Deweloper ma gwarancje u dostawcy.

Odbiór mieszkania od dewelopera i zabrudzenia

Zabrudzenia trudno usuwalne jak najbardziej możemy zgłosić deweloperowi. Te najbardziej trudno usuwalne, takie jak na przykład zabrudzenia tynkiem, farbą czy klejem powinien wykonać deweloper. Często ma on do tego odpowiednią chemię. Jednak trzeba się też liczyć z tym, że jak usuwa to firma od dewelopera, to mogą dodatkowo zrobić jakieś rysy czy delikatnie coś uszkodzić.

Przy odbiorze mieszkania, deweloper ma 14 dni na uznanie usterek i 30 dni na to, żeby je usunąć.

Sprawdź też ściany montażowe przy oknach. Jeżeli taka ściana jest obcięta, może pod nią wpływać powietrze. Będzie to przeszkadzać szczególnie zimą. Wtedy mogą powstać nieszczelności, grzyb lub mieszkanie będzie po prostu zimne. Taką usterkę należy zgłosić i poprosić o zabezpieczenie tego zwykłym silikonem dobranym kolorystycznie do ram okna czy elewacji.

Odbiór mieszkania od dewelopera i brak prądu — Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Podczas odbioru mieszkania warto posiłkować się latarkami. Zazwyczaj, jeszcze przy odbiorze w mieszkaniu nie będzie prądu. Wtedy nie można sprawdzić wszystkiego. Szczególnie tyczy się to łazienki. Jeżeli chodzi o łazienkę, warto ocenić przyłącza wody ciepłej i zimnej. Zdarza się, że czasami odpływ jest zatynkowany. Rura do WC, która jest dość duża, też może zostać zakryta. Czasem się tak dzieje. Tynkarze przychodzą i po prostu tynkują wszystko. Warto to zgłosić do protokołu dewelopera. Możesz to też odkuć na własną rękę, ale pamiętaj o tym, że mogą się przy tym uszkodzić jakieś części wspólne. Są to jednak newralgiczne rzeczy, które powinien zrobić deweloper. Ważne jest też, by sprawdzić piony. Wylewkę sprawdza się 2-metrową poziomicą. Sprawdź też kąty i pochył ścian. Dobrze jest posiłkować się wiedzą inspektora podczas obioru mieszkania. Najkorzystniej będzie, jeżeli po prostu wynajmiesz kogoś takiego lub weźmiesz ekipę do odbioru mieszkania.