Marzy Ci się własne mieszkanie i planujesz spełnić tę wizję, kupując je od dewelopera? Zanim podpiszesz umowę, warto zweryfikować kilka kwestii – dzięki temu unikniesz przykrych i często kosztownych konsekwencji. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Weryfikacja rzetelności – prosperowanie firmy, dostępność informacji

Zanim zdecydujesz się na tak dużą inwestycję, jaką jest zakup mieszkania, sprawdź firmę, która oferuje Ci sprzedaż – upewnij się, że deweloper działa legalnie i nie ma żadnych problemów finansowych, które mogłyby znacząco wpłynąć na przebieg inwestycji. Jak zweryfikować, czy firma jest wypłacalna? Jednym z najbardziej pewnych źródeł informacji jest Krajowy Rejestr Długów lub wpis z ewidencji działalności gospodarczej. Natomiast w ZUS-ie możesz upewnić się, że deweloper nie posiada żadnych zadłużeń związanych z prowadzeniem firmy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy również zapoznać się z aktem notarialnym, który potwierdzi, że ziemia, na której ma powstać inwestycja, rzeczywiście należy do inwestora.

Uczciwość inwestora dodatkowo wzmocni przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, a także rekomendacje Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Nadrzędną kwestią jest również to, aby przed podpisaniem umowy zapoznał się z nią zaufany prawnik, który zweryfikuje, czy nie ma w niej wątpliwych treści, które mogłyby wiązać się z niekorzystnymi konsekwencjami w razie niepowodzenia inwestycji. Równie pomocne będzie szczegółowe zapoznanie się z prospektem informacyjnym dewelopera. Co to takiego?

Jest to dokument, którego przedstawienie przed podpisaniem wiążącej umowy potencjalnemu klientowi leży w obowiązkach dewelopera. Znajdują się w nim wszelkie informacje na temat inwestycji, a także samej firmy. Wczytując się w dokument, dowiesz się:

  • - kim jest deweloper
  • - czy i jakie ma doświadczenie
  • - czy inwestycja posiada pozwolenie na budowę
  • - jaki jest sposób finansowania inwestycji
  • - jaki plan ma deweloper na zagospodarowanie terenu wokół inwestycji

Znajdziesz tam także wiele innych informacji. Jeżeli deweloper nie przedstawi prospektu z własnej inicjatywy, należy koniecznie poprosić go o jego udostępnienie. Na podstawie dokumentu warto zadać inwestorowi kilka pytań, które rozwieją wiele wątpliwości. Mianowicie warto wiedzieć, czy deweloper zamierza zmienić sposób finansowania inwestycji – ma to wpływ na bezpieczeństwo całej transakcji. Dobrze wiedzieć, na ile etapów jest podzielona inwestycja, a także jaki standard wykończenia jest przewidywany. Również zapoznanie się z rzutem lokalu powinno być dla Ciebie istotne.

Sprawdź opinie i informacje o deweloperze

Informacje, które zostaną Ci przedstawione przez dewelopera, powinny być przez Ciebie skrupulatnie sprawdzone. Oprócz wcześniej wspomnianego już udania się do ZUS-u i sprawdzenia firmy w Krajowym Rejestrze Długów warto zaczerpnąć informacji od innych klientów. Do tego posłuży Ci internet – sprawdź opinie na różnych portalach, a także przejrzyj poprzednie inwestycje. Czy doszły one do skutku? Czy było dużo skarg spowodowanych nieterminowością lub wątpliwym wykończeniem? Jeżeli zauważysz powtarzające się negatywne komentarze – należy jeszcze raz przemyśleć decyzję i jeszcze bardziej szczegółowo zapoznać się ze wszystkimi informacjami.

Dokładnie przeanalizuj umowę przed podpisaniem

Wiele umów jest skonstruowanych tak, że na pierwszy rzut oka nie widać żadnych nieprawidłowości. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie wczytać się w ich treść, a najlepiej skonsultować z osobą kompetentną. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na zapisy dotyczące kar umownych, które dotyczą wyłącznie kupującego, a nie dewelopera. W przypadku nieterminowości lub innych problemów z inwestycją nie otrzymasz żadnego zadośćuczynienia. Należy zwrócić uwagę również na czas reklamacji nieruchomości – według prawa okres ten wynosi 5 lat. Upewnij się, że w umowie nie ma zapisu, który dotyczy zmiany materiałów budowlanych przez dewelopera. Umowa, którą podpisujesz, powinna być notarialna, w innym przypadku deweloper będzie mógł się z niej wycofać bez konsekwencji.

Zakup nieruchomości od dewelopera może być bardzo ryzykowny – dlatego jeżeli chcesz uniknąć kłopotów związanych z zapisami w umowie lub problemów z kolejnymi etapami inwestycji, dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalnych biur nieruchomości bądź doradców finansowych.