Wprowadzanie się do swojego nowego mieszkania to fascynujący moment. Doskonale to rozumiemy, gdyż nie raz w tym uczestniczymy. Inna sprawa, że mieszkania – zwłaszcza te nowo powstałe – są niekiedy jeszcze niewyposażone w meble i podstawowy sprzęt domowy. To daje Ci przestrzeń do kreowania własnego małego świata. Wiemy też, że ekscytacja i emocje potrafią sprawić, że nie zawsze mamy plan, od czego zacząć. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji i pomysłów na pierwsze decyzje w nowym mieszkaniu.

Nowe mieszkanie — Kuchnia sercem mieszkania

By móc zacząć funkcjonować w swojej nowej kuchni niezbędne będą kuchenka z piekarnikiem, zlewozmywak, lodówka oraz podstawowy zestaw szafek. Te ostatnie oczywiście zawsze można dowieźć z pewnym opóźnieniem. Zwłaszcza nie ma pośpiechu, jeśli jeszcze nie mamy kompletu wyposażenia kuchennego, który będziemy w nich przechowywać. Kuchenka i lodówka to jednak podstawa. Nawet jeśli żyjesz w rytm wielkiego miasta i jadasz w fast foodach, nadal musisz gdzieś przechowywać podstawowe produkty spożywcze. Oraz móc je w każdej chwili ugotować. A do gotowania z kolei przyda się nie tylko jeden garnek i łyżka. Trzeba zadbać o durszlak, chochlę, tarkę, łopatkę deski do krojenia oraz zestaw ostrych noży. Potrawy będą aromatyczniejsze, jeśli wyciśniesz do nich świeży czosnek za pomocą praski. Szafki z kolei z czasem zapełnisz kompletem stylowych sztućców, talerzy, kubków i garnków.

Miejsce na higienę i świeżość

Łazienka to kolejna część mieszkania, którą musisz wyposażyć od razu. Prawdopodobnie jest w nim już umywalka, sedes, wanna lub prysznic. Jednak to nie wszystko. Podstawą jest pralka. Ubrania łatwo się brudzą, a ręczne pranie w wannie to dziś zbyt czasochłonne zajęcie, by móc tak funkcjonować na dłuższą metę. Cały ten sprzęt trzeba będzie też w końcu czyścić. Dlatego do nowego mieszkania potrzebujesz sobie sprawić podstawowy komplet przyrządów – szczotka do WC, środki czystości, podstawa na mydło. Do tego zestaw ścierek, mop, zmiotka i szufelka (przyda się też w kuchni). A także kosz na brudne ubrania i komplet ręczników, najlepiej osobny dla każdego domownika.

Od jakości sypialni zależy Twoje zdrowie i nastrój

Dlatego to kolejny z priorytetów do wyposażenia. Podstawą jest wygodne łóżko. Na czym, jak na czym, ale na łóżku nie powinieneś oszczędzać. Istotny jest poziom twardości materaca – dostosowany do Twojej wagi. W ten sposób świetnie podpiera kręgosłup i szyję. A tym samym powoduje zdrowy sen. Do łóżka oczywiście potrzebne są poduszki, kołdra i komplet pościeli. Obok łóżka miłym dodatkiem zawsze będzie szafka i lampka nocna. Z przyczyn praktycznych sypialnia łączy się z garderobą. A zatem to także pokój, w którym warto wstawić sporą szafę na ubrania. Przechowywać tam możesz też ręczniki. Odpowiednio duża szafa nie tylko zapewni miejsce na rosnącą garderobę, ale i deskę do prasowania i żelazko.

Korytarz układem krwionośnym nowego mieszkania

Wbrew pozorom to bardzo ważny element nowego mieszkania. Warto, aby nie był tylko ciemnym tunelem między poszczególnymi pokojami. Także korytarz zasługuje na to, by zaprojektować go w estetyczny sposób i utrzymywać w nim porządek. Stąd porządna szafa na buty i okrycia wierzchnie. Lub szafka, w której schowasz odkurzacz albo mop. Tradycją jest już spore lustro w pobliżu wyjścia. Tak, aby przed opuszczeniem mieszkania jeszcze raz sprawdzić i poprawić fryzurę lub urodę. Tam też przydadzą się eleganckie i ergonomiczne stojaki na parasole, wieszaki, wycieraczka lub ociekacz do butów.